To komedia inspirowana twórczością Mikołaja Gogola. Spektakl nawiązuje do najbardziej znanej sztuki rosyjsko – ukraińskiego pisarza jaką jest Rewizor. Utwór uznawany za jeden z najważniejszych dramatów XIX wieku, nadal regularnie pojawia się na deskach teatrów całego świata. 

Kobiórskie przedstawienie zdecydowanie odbiega od pierwowzoru. Akcja toczy się tu i teraz w niewielkim miasteczku. Przewidywana, pierwsza w historii miejscowości szczegółowa kontrola, napędza niepokój, niepewność a nawet nieuzasadniony strach nie tylko burmistrza ale i wszystkich mieszkańców. Z każdą godziną rośnie napięcie chaos i panika. Radni próbują ustalić jaką działalnością mogą się pochwalić. Tymczasem w lesie znaleziono niespodziewanie rozbity samochód, a niektórzy mieszkańcy ulegają dziwnej, krótkiej, niezidentyfikowanej przemianie. 

Autorem i reżyserem przedstawienia jest Adam Szymura, dramaturg, poeta, autor tekstów do piosenek. Przez wiele lat związany był z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Założył i kierował działalnością Teatru Batis w Katowicach. (spektakle dla dzieci i młodzieży). W roku 2003 rozpoczął współpracę ze Służbą Więzienną, gdzie przygotował kilkanaście premier teatralnych na terenie Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych. Jest laureatem nagród i wyróżnień teatralnych i poetyckich. 

Muzykę skomponował Bogusław Szymura.