Jaka jest szansa, że spektakl grany przez amatorski teatr z Katowic zostanie zaprezentowany na drugim końcu Polski, dajmy na to w szkole podstawowej w Gdańsku? Raczej znikoma. Prawdopodobieństwo ciut powyżej zera. A spektakl tegoż teatru w formie filmowej a’la Teatr Telewizji może być zaprezentowany GDZIEKOLWIEK.

W pierwszej kolejności

Co to jest Qonoteatr?

Najprościej ujmując to miejsce, w którym na dużej powierzchni zwanej ekranem wyświetla się Qinospektakl, czyli sfilmowany spektakl teatralny. Przy czym istotne jest, że nie chodzi tu o salę kinową. Qinoteatr może się mieścić w klasie szkolnej, w małej świetlicy, czy w wiejskiej bibliotece w Pcimiu Dolnym.

A cóż to za fanaberia? Jaki sens tworzyć coś podobnego w dobie Netflixa, HBO, klimatyzowanych multiplexów?

Sens podstawowy. Qinoteatr nie powstał z pobudek komercyjnych. Tworzony jest z potrzeby dostarczenia treści KULTURALNEJ (i to tej z najczystszego źródła jakim są teatry amatorskie) w miejsca gdzie prosty dostęp do teatru jest utrudniony, a często wręcz niemożliwy.

Od kilku lat, dostosowując się do dynamicznie zmieniających się czasów, teatry (także amatorskie) poszerzają swoją propozycję o spektakle zarejestrowane techniką audio wideo. Okres pandemii szczególnie nasilił ten trend i dziś już nie wywołuje zdziwienia propozycja sfilmowania sztuki teatralnej.

Niestety, nie trzeba nazbyt wnikliwej analizy żeby odkryć marną jakość publikowanych na YouTube nagrań. Wcale nierzadko realizacje zarówno obrazu jak i dźwięku uniemożliwiają odbiór “dzieła”. Takie nagrania nie tylko że nie robią dobrej roboty, ale wręcz odwrotnie – robią złą.

My, pasjonaci teatru i pasjonaci pięknego obrazu chcemy to zmienić. Chcemy najlepiej jak to możliwe nagrywać dobre spektakle.

Dobrze, więc mamy gotowy, pięknie sfilmowany spektakl. I co dalej?

Przede wszystkim stanowcze NIE mówimy mas mediom społecznościowym. Nie tędy droga. Tak, kuszącą jest myśl, że wystarczy wrzucić na YouTube sfilmowany spektakl i już “drzwiami i oknami będą walić do nas tłumy widzów”. No nie. To jakby wrzucić perełkę na wysypisko śmieci i czekać aż ktoś dostrzeże jej blask i… 

YOTUBE TO NIE MIEJSCE DO PREZENTOWANIA SCENY TEATRALNEJ!!!

Qinoteatr jest rozwiązaniem. Na dużym ekranie. Jak w kinie. Gdzie widz musi przyjść. W Twoim, moim, naszym Qinoteatrze Pasja.

Na zakończenie tego wątku Pozwólmy przemówić liczbom.

Dość często spotykamy się z opinią, że nie ma to jak teatr żywy. Nic go nie zastąpi.

ZGADZAMY SIĘ Z TYM W 100%. 

Jednak Qinoteatr nie pretenduje do zastępowania teatru żywego. Qinoteatr jest namiastką, swoistym przedsionkiem sztuki teatralnej, który ze względu na swoją specyfikę dotrze tam gdzie żywy nie ma szans.

Poniższa tabela pokazuje koszt dotarcia do widza z przekazem zawartym w treści teatralnej na przykładzie spektaklu Balladyna z teatru w Nowym Sączu, który chciałaby zobaczyć VII klasa szkoły podstawowej w Kołobrzegu. Odległość z Nowego Sącza do Kołobrzegu to 870 km.

 Teatr na żywoQinoteatr
ekipa obsługująca spektakl13 osób1 osoba
koszt przejazdu aktorów                 6 000,00 zł                                         –   zł
koszt techniki                 3 000,00 zł                                         –   zł
nocleg                 2 000,00 zł                                         –   zł
całkowity koszt prezentacji               11 000,00 zł                                100,00 zł
dyspozycyjność teatruraczej zerowa365 dni w roku.
możliwość powtórzenia spektaklu brak  dowolna ilość razy 
wykorzystanie jako pomoc dydatkyczna nie  tak 
Zrób u siebie Qinoteatr
Kto może zorganizować Qinoteatr?
 1. Szkoła
 2. Klasa szkolna
 3. Przedszkole
 4. Ośrodek wychowawczy
 5. Dom kultury
 6. Ośrodek kultury (gminny, miejski, wiejski, osiedlowy)
 7. Koło seniorów
 8. Świetlica wiejska
 9. Biblioteka
Siedem powodów aby zorganizować Qinoteatr u siebie.
 1. Tworzycie nowy punkt na kulturalnej mapie Polski.
 2.  Odsłaniacie nowe perspektywy rozwoju teatrom amatorskim.
 3. Otwieracie dostęp do najczystszego źródła kultury w miejscach, gdzie zwykle nie dociera lub płynie słabo.
 4. Gotujecie młodzieży alternatywną dla mas medialnej papki strawę.
 5. Szkoły oraz inne placówki wychowawcze otrzymują nowe narzędzie dydaktyczne.

Wystarczające powody? Są jeszcze inne ale uważamy, że pięć wystarczy. To świetna liczba i nie zanudza.

Jakie warunki są potrzebne aby Qinoteatr miał rację bytu.

Na początek

musimy wyjaśnić, że nie chodzi o jakąś szczególną organizację czy adaptację miejsca. Nic z tych rzeczy. Qinoteatr Pasja to raczej pojęcie symboliczne. To miejsce, które wykorzystuje potencjał już istniejący. Oczywiście może to być sala kinowa w centrum Kultury ale nie musi. Wystarczą:

 1. zaciemniona sala JAK W KINIE I TEATRZE (warunek niezbędny!. Nic nie skupia uwagi tak jak ciemność. Brak wyciemnienia równa się rozproszenie uwagi, a co za tym idzie, brak zainteresowania, czyli nuda, czyli zabijanie nudy na różne sposoby, włącznie z “demolką” tej części widowni, która pomimo niekomfortowych warunków chciałaby jednak zobaczyć spektakl)
 2. miejsca do siedzenia, (stanowczo miękkie krzesła, a dla dzieci świetnym rozwiązaniem są materacyki na podłodze)
 3. w miarę duży ekran lub gładka powierzchnia jak chociażby zmalowana na szaro ściana (tak, tak, na szaro, nie na biało), lub zwykłe szare tło fotograficzne zawieszone na dwóch statywach i rozwijane w parę sekund). Koszt zakupu tła wraz ze statywami to 200 zł.
 4. oczywiście dobry projektor full HD.
 5. dobre nagłośnienie. (w klasie lub małej sali do 70 osób wystarczy dobry zestaw głośników do komputera za 300zł.)
 6. Najważniejsza rzecz to łącza Internetowe o przepustowości minimum 10MB /s. (jeśli nie osiągacie takiej prędkości to proszę do nas zadzwonić. Na pewno coś doradzimy)

Q Jakość naszych Qinospektakli

Spektakle będą nagrywane w najwyższej jakości, więc ideałem byłoby aby w możliwie jak najwyższej jakości były wyświetlane, tak żeby widz mógł delektować się obrazem.

Jednak i tak najważniejsza jest treść. Nie tylko mamy ambicje tworzyć nie tylko najwyższej jakości obraz, ale przede wszystkim wartościowe treści o walorach edukacyjno-wychowawczych.

Jeśli lubisz Teatr Telewizji i nie są Ci obce wartości kulturalne, to nie wahaj się lecz spróbuj. To nic nie kosztuje, a może przynieść Ci niewymierne korzyści jak choćby prestiż bo Qinoteatry Pasja będą jedynymi miejscami, gdzie będzie można oglądać nasze Qinospektakle. Nasze, czyli stworzone wspólnie i w porozumieniu z grupami teatralnymi należącymi do klubu Qinoteatr Pasja.

Podsumowanie  

Nie ważne zatem czy jesteście Państwo ogromną instytucją kultury w dużym mieście, czy małą świetlicą w Woli Dolnej, ważne jest abyście chcieli PROMOWAĆ TEATR AMATORSKI. Nasze podwoje otwarte są na każdą kulturalną duszę czującą teatralnego bluesa.

Kto może zorganizować klub?

 1. Szkoła
 2. Klasa szkolna
 3. Przedszkole
 4. Ośrodek wychowawczy
 5. Dom kultury
 6. Ośrodek kultury (gminny, miejski, wiejski, osiedlowy)
 7. Koło seniorów
 8. Świetlica wiejska
 9. Biblioteka
 10. Hotel
 11. Kawiarnia
 12. Osoba Prywatna

Siedem powodów aby zorganizować klub u siebie.

 1. Tworzycie nowy punkt na kulturalnej mapie Polski.
 2. Przykładacie się do nowej perspektywa rozwoju teatrów amatorskich
 3. Tworzycie alternatywę dla mas medialnej strawy.
 4. Otwieracie dostęp do najczystszego źródła kultury w miejscach gdzie zwykle nie dociera lub płynie słabo.
 5. Ukazujecie młodzieży alternatywę świata inną od serwisów  mas medialnych.
 6. Szkoły oraz inne placówki wychowawcze otrzymują nowe narzędzie dydaktyczne.
 7. Kawiarnie, hotele dostają atrybuty na pozyskiwanie kulturalnego klienta.

Jakie warunki są potrzebne aby klub miał rację bytu

Na początek

musimy wyjaśnić, że nie chodzi o jakąś szczególną organizację czy adaptację miejsca. Nic z tych rzeczy. Klub kino-Teatr Marzenie to raczej pojęcie symboliczne. To miejsce, które wykorzystuje potencjał już istniejący – zaciemniona sala, miejsca do siedzenia, w miarę duży ekran lub gładka powierzchnia jak chociażby zmalowana na szaro ściana (tak, tak, na szaro, nie na biało) i oczywiście dobry projektor minimum full HD oraz dobre nagłośnienie. A i najważniejsza rzecz – łącza Internetowe o przepustowości minimum 10MB /s.

Proponujemy

zacząć od przetestowania łączy Internetowych. Nasze spektakle będą strumieniowane a ponieważ nie ma nic gorszego dla widza jak “poszarpana” akcja, warto przetestować jak w miejscu, w którym planujecie Państwo otworzyć klub, wygląda płynność odtwarzania z naszego serwera. Testowanie jest w zasadzie dość proste. Zakładacie u nas konto klubowe. To nic nie kosztuje. Nawet ceny w sklepie wyzerowaliśmy, tak abyście mogli przejść proces zakupów bez wydawania złotówki. Będziecie mogli sprawdzać łącza ale też spróbować odnaleźć się na naszej witrynie. Służymy także pomocą drogą mailową lub telefoniczną. 

Jakość naszych spektakli

Spektakle będą nagrywane w najwyższej kinowej jakości, więc ideałem byłoby aby w możliwie jak najwyższej jakości były wyświetlane, ale i tak najważniejsza jest treść. Mamy ambicje tworzyć najwyższej jakości i wartości spektakle o walorach edukacyjno-wychowawczych, więc jeśli kochasz teatr, przychylnie spoglądasz na spektakle Teatru Telewizji i nie są Ci obce wartości kulturalne, to nie wahaj się lecz spróbuj. To nic nie kosztuje a może przynieść Ci niewymierne korzyści jak choćby prestiż bo kluby kino-Teatr Marzenie będą jedynymi miejscami gdzie będzie można oglądać nasze spektakle. Nasze, czyli stworzone wspólnie i w porozumieniu z grupami teatralnymi należącymi  do klubu KTM. Liczyć też można na wymierne korzyści w postaci wpływów ze sprzedaży biletów.  

Podsumowanie  

Nie ważne wiec czy jesteście Państwo ogromną instytucją kultury w dużym mieście czy małą świetlicą w Woli Dolnej. Ważne abyscie chcieli PROMOWAĆ KULTURĘ I PROMOWAĆ TEATR AMATORSKI. Nasze podwoje otwarte są na każdą kulturalną duszę.